Eesti Arheoloogia Ajakiri, 2001, 5, 1

 

SISUKORD – CONTENTS

 

ARTIKLID – ARTICLES

 

Heidi Luik

Luuesemed Kuusalu Pajulinnast ja asulatest; 3–36

Bone objects from the Pajulinn fort and settlement sites of Kuusalu. Summary; 33–36

 

Annotatsioon. On käsitletud Kuusalu Pajulinnast ning asulatest leitud luust, sarvest ja kihvadest valmistatud esemeid. Varaseimad leiud kuuluvad 9.–10. sajandisse, hiliseimad tõenäoliselt keskaega. Suurem osa dateeritavatest luuesemetest on pärit muinasaja lõpusajanditest. Leiumaterjali hulgas on nii Eestis tavalisi kui ka suhteliselt harva esinevaid esemetüüpe. Enamik leitud luu- ja sarvesemetest on arvatavasti kohapeal valmistatud.

Mauri Kiudsoo

Tõrise leiukompleks – kas kaks eriaegset aaret?; 37–46

Der Fund von Tõrise – zwei verschiedene Münzschätze? Zusammenfassung; 45–46

 

Annotatsioon. Tõrise leid (tpq 1621) saadi 1999. aasta sügisel ning seda säilitatakse Saaremaa Muuseumis. Autor võrdleb muuseumikogusse jõudnud mündimaterjali teiste 1620. aastatel ning samuti 17. sajandi algul peidetud mündileidudega. Ta püstitab hüpoteesi, et leiukompleks koosneb tegelikult kahest eri aegadel peidetud aardest. On tõenäoline, et 17. sajandi esimesel kümnendil maetud aardesse on pärast 1621. aastat lisatud veel suurem kogus münte.

Ain Lavi

Rehielamu kujunemisloost arheoloogia andmetel; 47–77

Development of the barn-dwelling on the basis of archaeological data. Summary; 75–77

 

Annotatsioon. Eesti külaehitiste ajaloo käsitlemisel on kesksemaid ülesandeid rehielamu kujunemise uurimine. Sama katuse alla ühendatud toast, rehealusest, kambritest ja teistest abiruumidest ehitis kujutab endast unikaalset hoonetüüpi, mis Eesti alal sai valdavaks taluelamuks. Rehielamu varasema arenguloo selgitamisel pakub uut teavet viimasel ajal lisandunud arheoloogiline materjal.

 

IN MEMORIAM

 

Ain Mäesalu

Evald Tõnisson 1928–2001; 78–79

 

Lühendid; 80

Abbreviations; 80